👡 SZANDÁL-KÓRSÁG
Tipikus nyári, „szezonális” probléma a szandálok vagy kisebb tornacipők által okozott lábháti fájdalom, bizsergés, zsibbadás, akár duzzanat miatti mozgáskorlátozottság. A dolog hátterében az egyik felszínesen futó ideg, a nervus peroneus superficialis nyomás alá kerülése áll. Ez az ideg a bőrünkhöz nagyon közel halad, ha lefeszítjük a lábunkat (és tudjuk, hogy mit kell keresni), még láthatjuk is a lábháton, illetve kézzel is tapinthatjuk.
💥 Jellemző, hogy az ilyen felszínesen haladó idegeket könnyű megnyomni és az igen erőteljes érzetet kelt. Gondoljunk csak a könyök beütésére, amikor a szintén felszínesen futó ulnáris ideget sikerül megütnünk és az áramütésszerű, zsibbadó érzés leszalad a kisujjunkig.
A lábháton tehát ott van ez a felszínes ideg, amit a szandálok pántja könnyen meg tud nyomni. Márpedig az idegek nem nagyon kedvelik a nagyobb vagy kisebb, de tartós nyomást és akkor elkezdenek tüneteket adni, ami lehet éles fájdalom, bizsergés, zsiborgás, érzéscsökkenés. Ha hosszabb ideig állt fenn a kompresszió (pl. egész napos városnézés, kirándulás, ügyintézés), estére, vagy nagyon gyakori, hogy csak másnap reggelre már komolyabb panaszokat is okoz: felduzzadhat a lábfej, a fájdalom és duzzanat miatt nehéz a mozgás, a járás.

⛔️ MEGELŐZÉS
Mint mindig, ez esetben is jobb a megelőzés! Ne hordjunk szoros szandált vagy ne kössük nagyon szorosra a tornacipőt! Ha volt már ilyen tapasztalatunk, esetleg többször is, mert érzékenyebb ez a terület, akkor érdemes kifigyelni, hogy milyen pánt okozott problémát és inkább olyan szandált keresni, ami az ujjakhoz közelebb rögzít és a bokán, nem pedig a lábhát íves felszínén (rüsztön).

🙌 HA MÁR MEGTÖRTÉNT
Az ideg nyugvásához, regenerációjához idő kell, így egy erőteljesebb vagy hosszabb ideig fennálló nyomás esetén napokig is eltarthat, míg tünetmentessé válik a terület. Amikkel tudunk segíteni:
🔸 A legfontosabb, hogy tartsuk mozgásban a lábat! A fájdalomhoz mérten nyugalomban mehet a pipa-spicc, és járni is szabad. Semmiképpen ne üljünk órákon át!
🔹 Ha ülni kell, legyen feltéve a láb, főleg ha ödémásodott (fel van vizesedve). Ez esetben nem is ajánlatos lógatni.
Ha felvizesedett, akkor kinesio tape-pel szépen meg lehet támogatni a folyadék elvezetését.
🔸 Finom fascialazítással, simításokkal szintén segíthetjük a regenerációt. Akár csak az ujjbegyekkel szántsuk végig gyengéden a bőrünket a lábháttól a térd felé haladva.
🔹 Ezeket magunk is elvégezhetjük, de ha van kéznél egy terapeuta, akkor érdemes felkeresni és segítséget kérni – gyorsabb lesz a gyógyulás.
🔸 Gyulladáscsökkentőt nem érdemes szájon át szedni, felesleges terhelni vele a teljes szervezetet. Ha erősebb a gyulladás (duzzanat, fájdalom), akkor helyileg lehet használni gyulladáscsökkentő krémet, gyógynövényes kenőcsöket.
🔹 Jeget ne tegyünk rá! Maximum húzzuk át rajta 20-25-ször, hogy egy kis fájdalomcsökkenést elérjünk, de semmiképpen ne tegyük rá percekre!
🔸 A gyógyulás idején olyan lábbelit hordjunk, ami nem nyomja a kérdéses területet.
‼️ És még egyszer: MOZGATNI! MOZGATNI! MOZGATNI!

🤓 Oszd meg, ha hasznosnak találtad, még egy darabig biztosan szandálos idő van, így jól jöhet ez az info másoknak is!