💥FÁJDALOM – 1. rész
A közérzetünket és az életminőségünket negatívan befolyásoló jelenség a fájdalom. Sokszor beszélünk róla, sokféleképpen, de talán többen nem is tudják, hogy élettanilag pontosan mi is történik, amikor valami fáj. Ezért gondoltam, hogy indítok egy minisorozatot, melyben tisztáznám a fájdalommal kapcsolatos fogalmakat. Ha már megkeseríti az életünket, akkor legalább tudjuk, hogy mivel állunk szemben. Hozzáteszem, ez azért is fontos, mert a fájdalom kezelésében is segítségünkre lehet, ha megértjük a természetét.
A minisorozat első részében magát az élettani jelenséget mutatom be, amit úgy hívunk, hogy FÁJDALOM.
Rögtön szögezzük le, hogy nincs fájdalomérző receptorunk, azaz a fájdalom nem egy inger, amit érzünk. A fájdalom egy válasz, melyet az idegrendszerünk ad a beérkező stimulusra, ingerre, mert úgy véli, hogy az károsíthatja vagy már sajnos károsította is a szöveteinket. Ezért arra ösztönöz, hogy azonnal hagyjuk abba, ami ezt az ingert okozta, mert ezzel tudjuk megvédeni magunkat. A válasza azért a fájdalom lesz, mert az – kellemetlenségénél fogva – elég meggyőző tud lenni, hogy abbahagyjuk a veszélyes cselekvést.
Ha például megfogsz egy forró edényt, a kezed-ujjaid receptoraiból az agyadba felmenő hőmérsékleti információt az agy gyorsan lereagálja, hogy ez bizony túl magas és árthat a bőrödnek és a mélyebb szöveteknek is, így légyszi, gyorsan dobd el.
Fontos, hogy megértsd, hogy a fájdalom egy Téged (és a szöveteidet) védő reakció. Tehát ha úgy tekintünk rá, mint protektív, védelmező mechanizmus, valóban a barátunk…. de úgy nem a barátunk, hogy a fájdalom jelenlétében folytassuk azt a dolgot, amit az idegrendszerünk veszélyesnek gondol, mert attól majd milyen szépek, izmosak, erősek stb. leszünk. A legnagyobb butaság és önrontás, ha a szervezet jelzi a fájdalmat és nem véve róla tudomást tovább folytatjuk a fájdalmat kiváltó tevékenységet. Nem ignorálhatjuk ezt a jelzést, mert annak valami oka van és sajnos következménye is lesz.
Még akkor is figyelembe kell venni, ha számunkra kedves tevékenység végzése közben érezzük (pl. testedzés). Ilyenkor muszáj lenne változtatnunk valamin, hogy ne következzen be károsodás. Hiszen a fájdalom az idegrendszer változtatásra ösztönző reakciója. Minket véd.
Legyen tehát ez az alapvetésünk, innen induljunk tovább! Már most mondom, hogy lesz olyan eset, amikor az idegrendszer válasza fals vagy túlvédő, de akkor is foglalkozni kell a fájdalommal, csak esetleg más metódussal.
👀 Tarts velem ebben a minisorozatban, kövesd az oldalamat és oszd meg, ha hasznosnak gondolod mások számára is! Köszönöm!