💥FÁJDALOM – 2. rész
Akut, krónikus és kiújuló fájdalom
Ebben a részben a fájdalmakat az időfaktor alapján mutatom be.
💥AKUT fájdalomnak nevezzük a rövid ideig, pár napig vagy hétig fennálló, intenzívebb fájdalmat, ami általában hirtelen alakul ki. Ez a hirtelen kialakulás lehet egy traumás esemény következménye, tehát egy esés, ütközés, harapás, égés stb., amikor maga a sérülés valóban rövid, erőteljes behatás eredményeként következik be. Illetve úgy is kialakulhat „hirtelen” a fájdalom, hogy a szövetet már régóta éri egy bizonyos erőhatás és egy ponton a hatások elérik a szövet tűréshatárát és belobban a fájdalom. Ilyenkor vagy vannak már jelek előtte pár héttel (általában a szervezet szokta jelezni, hogy kezd nem tetszeni neki, ami történik), vagy előjel nélkül, ám mégis hosszabb terhelésre visszavezethetően alakul ki akár egy mozdulattól a fájdalom. Ezeket túlterhelésből fakadó fájdalmaknak nevezzük. Ilyen esetben sokszor a túlterhelésnek kitett szövet gyulladásos reakciója okozza a fájdalmat. Ez a folyamat max. 7-10 napig tart, majd utána sokszor szinte tünet nélkülivé válik a terület.
💥KRÓNIKUS a fájdalom, ha hetekre, akár hónapokra is elhúzódik. Ilyenkor előfordulhat, hogy a gyulladásos folyamat nem tud csillapodni. Ha az akut időszak alatt nem történt meg a szükséges beavatkozás, vagy éppen nem vett tudomást róla a páciens és nem csökkentette a terhelést, vagy ami miatt kialakult, az a tényező továbbra is fennáll. Illetve a krónikus fájdalmak egy speciális formája, amikor a nagyon hosszúan, hónapokon-éveken át fennálló fájdalom már idegrendszeri változásokat is eredményezett és olyan ingerekre is beindul a védő mechanizmus (lásd 1. rész: a fájdalom az idegrendszer válasza a veszélyes ingerekre), amelyek egyáltalán nem jelentenek veszélyt, ám az idegrendszer – tévesen – veszélyesnek értékeli. Ezt egyébként már krónikus fájdalom szindrómának nevezzük és a terápiájában kiemelt szerepet kell kapjon az idegrendszeri folyamatokra való hatás. Hiszen az ott futó „szoftver” lett téves, az okozza az indokolatlan fájdalom-választ.
❗️Fontos megjegyeznem, hogy a fájdalomhoz kötődő attitűd, illetve a mentális állapot meghatározza a fájdalom elhúzódását. A pszichésen fokozottabban terhelt egyéneknél sokkal nagyobb az esélye, hogy egy akut fájdalom krónikussá váljon és hosszú ideig fennmaradjon.
💥KIÚJULÓ fájdalomnak nevezzük azt, amikor már volt egy (több) akut fájdalmas epizód és az(ok) újra aktívvá válnak. Sajnos a helytelen terhelésből fakadó fájdalmak esetén, ha a viszonylag gyors felépülést követően (lásd gyulladás az akut időszakban, ami párnap alatt elmúlik) nem változtat az illető a szokásain, a terhelésen, a kondícióján, akkor szinte garantálható, hogy újra (és újra) el fogja érni a rossz terhelés a szövetek tűréshatárát. Sőt! Az idő előrehaladtával az a bizonyos tűréshatár egyre csökken, így egyre kisebb terhelések, egyre gyakrabban fogják kiváltani az akut fájdalmat. A derékfájdalmak tekintetében pl. elképesztően magas, 80%-os a kiújulási ráta.
‼️ Legfontosabb üzenet:
A helyes terheléssel, jó kondícióval a sérülések és túlterhelések, ezáltal az erős fájdalmak megelőzhetők. Mind fizikálisan, mind mentálisan (és elnézést, de anyagilag is) jobban járunk, ha a megelőzésre nagyobb figyelmet fordítunk.
Ha pedig mégis bekövetkezik a baj, a viszonylag gyors felépülést követően ne térjünk vissza az eredeti – fájdalmat okozó – életmódhoz, hanem szakember segítségével térképezzük fel, mi okozhatta a bajt és miként tudjuk a kiújulást megelőzni. Megéri!