TUDTAD?
Az endorfinok a testünkben termelődő, természetes fájdalomcsillapítók.
Biztosan sokan hallottatok már az endorfinokról, főleg olyan kontextusban, hogy boldogságérzetet okoznak, de talán nem mindenki tudja, hogy pontosan mik ezek és mi a dolguk a testünkben. Nem szeretném levezetni a teljes biokémiájukat (már csak azért sem, mert nem asztalom a biokémia), de mivel az én munkámhoz is kötődnek, fontosnak érzem, hogy tudjatok róluk.
Az elnevezés tulajdonképpen két szó összevonásából jött létre: endogén és morfin, azaz a testünkben termelődő (endogén = belső), morfinszerű anyag. A morfinokat is bizonyára sokan ismeritek mint fájdalomcsökkentő anyagokat. Tehát már le is lőttem a poént, mert az elnevezésből ki is derül, hogy mi az egyik legfontosabb feladatuk.
🧠 Az endorfinok az agyalapi mirigyben termelődő hormonok, melyek többek között azért is felelősek, hogy ne jöjjön létre fájdalomérzet, de egyúttal a jókedvünk okozója is lehet, ha több endorfin szabadul fel.
👉 Amennyiben több van belőlük, úgy boldogságot érzünk, felszabadultságot és kevesebb fájdalmat. Hiányukban lehangoltság, depresszió léphet fel és a fájdalomérzet is erősebb.
❗️Sőt! A kortizol (a stresszválasz során termelődő hormon) antagonistái, azaz éppen ellenkező hatást váltanak ki: míg a kortizol lassítja a gyógyulási folyamatokat, addig az endorfinok épp ellenkezőleg, a kortizol és egyéb stresszhormonok szintjét csökkentve járulnak hozzá a gyógyuláshoz, a jobb közérzethez.
❗️Tehát egy betegségből, sérülésből, műtétből való felépülésnél rendkívül fontos, hogy az endorfinok legyenek „többen” a stresszhormonokhoz képest, mert ez az állapot támogatja a gyógyulást (míg a fordított helyzet éppen lassítja).
🤩 Van egy jó hírem: tudjuk befolyásolni az endorfinok termelődését!
A testünk ugyanis a számára élveztet jelentő tevékenységek során megnöveli a termelésüket. Ilyen a fizikai aktivitás is (meg az evés, főleg bizonyos ételek fogyasztása és a szex).
Hogy az oldal szakmai céljainál maradjanak, a fizikai aktivitás stimulálja az endorfinok termelődését. Ezért van az, hogy csupán egy kellemes sétától is azonnal jobb kedvünk lesz, hát még egy jóleső vagy kiadós edzéstől! Érezted már, hogy egy jógaóra, edzés vagy futás után legszívesebben mindekit megölelnél az utcán? 😃
De velem az is gyakran előfordul, hogy edzés előtt bosszant valami, puffogok, hogy majd jól megmondom a magamét az edzés után…. aztán mire végzem, csak legyintek és nem is érdekel, de pláne nevetek a korábbi bosszúságon.
💡 És higgyétek el, a testünk nagyon rá tud szokni arra, ami jó neki! Tehát ha elkezded a mozgást rendszeresen beiktatni a napjaidba, egy idő után már nem kell erőlködnöd, hogy neki láss, mert annyira jó érzéseket fog kiváltani belőled, hogy örömmel fogod végezni. (Ugye nem kell a többi örömforrást felhoznom hasonlatként?)
🙌 Összefoglalva: az endorfinok felelősek a jó közérzetért, vidámságért, boldogságérzetért és a gyorsabb gyógyulásért. Mozogjatok sokat és turbózzátok fel az endorfingyártást a testetekben! 🚀