💥️💩⚡️🤯 A KÁROMKODÁS FÁJDALOMCSILLAPÍTÓ
Nos, kérem, már erről is van tudományos folyóiratban megjelent tanulmány: a káromkodásnak fájdalomcsillapító hatása van. Ha fájdalom ér és erre reagálva kifittyen egy tömör-velős „bmeg” vagy akár egy szofisztikáltabb verziója, az bizony segít enyhíteni a fájdalmat. Az említett tanulmány ezt járja körbe, hogy vajon miért.
Több hipotézisük is van a szerzőknek.
Az első feltételezés, hogy a káromkodás aktiválja a szimpatikus idegrendszert (a küzdj vagy menekülj! állapotot), melyben – mint tudjuk – a fájdalomérzet valóban csökkenhet (időlegesen), hiszen ha az életedért küzdesz vagy az életben maradásért menekülsz, akkor nincs idő a fájdalomra, muszáj tolni.
A második ötletük, hogy a káromkodással elvonódik a figyelem a fájdalomtól, így annak érzékelése is gyengébb lesz. Ezt is ismerjük mindannyian: megvan, amikor nagyon fáj például a hasad, de közben megy a tévé és látsz valami érdekeset, majd pár másodperc múlva ráeszmélsz, hogy az előző pillanatokban nem érzeted a fájdalmat (amíg figyelted az érdekes jelenetet)? Na ugye!
🧠 Akárhogyan is van ez, teljesen biztos, hogy pszichológiai magyarázata van. Újabb bizonyíték arra, hogy az ember bio-pszicho-szociális lény, azaz a hogylétünket mindhárom faktor meghatározza.
Szóval, ha belerúgtok a kisujjatokkal az ágy sarkába, tessetek nyugodtan káromkodni egy cifrát (már ha nem nyilvános helyen vagytok), mert bizony könnyebb lesz elviselni a fájdalmat (mert sajnos mindig az ágy lába győz…). 💥️💩⚡️🤯
(forrás: Hay et al 2024: F@#$ pain! A mini-review of the hypoalgesic effects of swearing. Frontiers in Psychology. Vol.15.)