💡TUDTAD…
hogy a műtéti hegekkel foglalkozni kell, szinte a műtétet követő naptól és kis túlzással mondhatjuk, hogy egész életen át érdemes néha ránézni?
🔪 Akár kis lyukakról (még egy injekció helye is hegnek számít), akár hosszabb vágásról (metszésről) van szó. Bármi, ami a szövetek integritását, épségét sérti, az elindít egy önkorrekciós folyamatot odabent az összes érintett szövetben. Ez egyfelől szuper hír, mert a szervezetünk intézkedik magától és elindítja a helyreállítást. Másrészt viszont úgy fog lezajlani ez a reparáció, amilyen körülmények között történnek az események.
👉 Ezért aztán érdemes a lehető legjobb feltételeket biztosítani a szöveteknek, amiért már mi magunk tudunk tenni, ezzel megtámogatva a testünk amúgy öngyógyító tevékenységét.
🚶♀️Talán az nem is kérdés, hogy a jobb keringés jobb és gyorsabb gyógyulást eredményez. Hiszen az „építőmunkásokat”, tehát a felépítést végző sejteket és az „építőanyagokat” a vérkeringés szállítja a munkálatok helyszínére. Itt kapásból az első, ami eszünkbe juthat, az a mozgás. Ha mozgunk, bármit is, az az egész test keringését fokozza, a gyógyítandó területen is, hiszen egységes a keringési rendszerünk. Szóval az ágynyugalom helyett a mielőbbi aktivitás az egyik legjobb dolog, amit tehetünk. Persze gyógytornásszal egyeztetve, hogy mikor mit és hogyan szabad.
🙌 A második támogató dolog pedig a hegkezelés. Sajnos általában nem kapnak erről tájékoztatást az érintettek a kórházakban, pedig borzasztóan fontos lenne az első naptól foglalkozni a heggel manuálisan, eszközökkel. Először még távolabbról, aztán ahogy a heg gyógyul, úgy egyre közelebb merészkedve.
Ebben szintén órási segítséget jelentenek a gyógytornászok és gyógymasszőrök.
💥Egy nem kezelt heg mozgásszervi és belszervi problémákat is okozhat. Nagyon egyszerűen fogalmazva, ha túlzottan összehúzza a környezetét, az közeli és távoli helyeken is húzást, feszültséget okoz. Akár évek múlva is. Akár éveken keresztül is!
❓Van rajtatok műtéti heg? És foglalkoztatok vele?