🐥🥚 TYÚK VAGY TOJÁS avagy MITŐL FOKOZOTT A LORDÓZISOD?
❓ Vajon tényleg a megrövidült nagy horpaszizom (psoas major) húzza be a gerincet előre és fokozza az ágyéki lordózist?
❓ Vagy valamiért elmozdult a gerinc a fiziológiás helyzetéből és ezért lett rövidebb a horpaszizom?
🤷♀️ Ez pont olyan kérdés, mint a tyúk vagy a tojás ügye.
Hosszú évtizedeken át tartotta magát az a „forgatókönyv”, hogy mivel a horpaszizom (ráadásul csípőhorpasz izomként megnevezve) megrövidült (ülő életmód, helytelen terhelés stb.), ezért a has felé húzta a csigolyákat, ami ugye fokozza a lordózist a deréknál (nagyobb lesz a homorulat), ez pedig derékfájást okoz(hat).
Én is ezt tanultam anno és bevallom, én is ezt tanítottam régebben.
Lássuk gyorsan, miért is van köze ennek az izomnak a gerincünk görbületéhez!
A nagy horpaszizom (psoas major) a 12. háti és 1-4. ágyéki csigolyák oldalsó-elülső részén fut végig lefele, menet közben találkozik a csípőizommal (iliacus) és a csípő ízület előtt elhaladva együtt tapadnak le a combcsont kistomporán. A felületesebb anatómiát tanító iskolákban csípőhorpasz (iliopsoas) izomként beszélnek róla és kizárólag a csípőhajlító funkcióját tanítják. Nos… ennél azért lényegesen többet tud, legalábbis a psoas major! Az egyik legrejtélyesebb izom, ami a funkcióját illeti. De az biztos, hogy nem csupán hajlít.
Ebben a posztban nem szeretném a teljes funkcióját bemutatni, csupán a lordózis fokozásával kapcsolatos szerepét.
⬅️ A régi teória szerint tehát bizonyos okok miatt rövidülhet a psoas (pl. sok ülés), amely így (mivel a csigolyák elülső részén halad) elhúzza előre a gerincet, ezzel fokozva a gerinc ívét, a lordózist. De mi van, ha azt mondom, hogy a neutrális helyzetben álló gerincen a tónusosabbá váló horpaszizom inkább csak a kompressziót fokozza?
➡️ Illetve ott a másik lehetőség, hogy a medence valamiért előrebillen (más izmok is képesek ám ilyet előidézni), ezáltal a gerinc íve nagyobb lesz és a fokozott lordózis miatt kerül rövidebb állapotba a psoas.
💡 Ugye hogy ennek is van értelme?
Azt kell mondjam, hogy ez tényleg a tyúk vagy tojás esete! Simán lehet, hogy előbb az izom rövidült és az mozdította el a gerincet, de fordítva is, hogy a medence billent előre korábban és az izomrövidülés már ennek következménye.
❓ És hogy ez miért fontos?
Mert ha csupán a psoas major nyújtásával, lazításával próbálnál meg egy fokozott lordózist kezelni, akkor lehet, hogy eredménytelen lenne – bár az izom ellazulna.
🧩 Ezért végzünk mindig több tesztet is az állapotfelmérések során. Hogy a sok puzzle darabot összeillesztve egyszer csak összeálljon a kép.
És akkor még arról az elavult dogmáról még nem is beszéltem, hogy a nagy horpaszizmot csak nyújtani kell. Mert bizony erősíteni is nagyon fontos! De erről szóljon majd egy másik poszt! 🔜