🧠 MOZGÁS ÉS IDEGRENDSZER
Amikor azt mondjuk, hogy a mozgásainkat (is) az idegrendszer irányítja, akkor a legtöbben csak arra az útvonalra gondolnak, mely „fentről jön lefelé”, azaz az agyból az izmaink felé halad és visz utasítást. Pedig a mozgásnak, az izmok megfelelő működésének, sőt, a megfelelő izmok megfelelő működésének feltétele a visszafele „útvonal” is, azaz a testszerte elhelyezkedő receptorokból jövő információ, hogy hol vannak a testrészeink és mi történik velük éppen. Ezt, a saját testünk érzékelését propriocepciónak nevezzük. Ennek köszönhető, hogy akár csukott szemmel is meg tudjuk érinteni az orrunkat. Mert tudjuk, hogy miközben mozdul a karunk, éppen merre jár a levegőben és mikor éri el az orrunkat.
⛔️ Ha a propciocepció nem működne, nem tudnánk mozogni, csak esetleg úgy, ha mindig néznénk a mozduló testrészünket és így a vizuális információ pótolná a saját test érzékelését. Mint ahogy van is egy ilyen érdekes és nagyon ritka állapot. Azok az emberek, akiknek nem működnek a proprioceptoraik, nem is tudnak sajnos járni, kivéve egyet közülük, aki úgy tanulta meg, hogy nézi, ahogy lép. Sötétben nem is volna rá képes.

🔁 Tehát a kintről jövő információ az alapja a bentről kifele menő mozgásos parancsoknak.

⬆️ A proprioceptív képességünk egyébként fejleszthető. Egy jó mozgásprogramnak ez is a része. Nem csak a „zsírégetés” (jelentsen az bármit is a költő szerint…).

(A kép a saját oktatási anyagom része, megosztása forrásmegjelölés nélkül szerzői jogsértést jelent és jogi következményeket von maga után.)