🧩 BIO-PSZICHO-SZOCIÁLIS MODELL (BPS modell)
Amikor még nem tudtam, hogy így hívják, már akkor is így gondoltam az EMBER működésére. Mint egy egység, ami több tényező együtteséből lesz olyan, amilyen.
George Engel (amerikai belgyógyász, pszichiáter) 1977-ben írta le a betegségek ezen hármas modelljét, mely szerint nem tekinthetünk a testünk működésére és jeleire (betegségeire) pusztán a fizikai elemek állapotaként (bio). Azokat befolyásolja a lelki állapotunk (pszicho) és az a környezet is, mely körülvesz bennünket (szociális).
A terápiáknak pedig szintén mindhárom területet fel kell ölelniük, csak úgy érhetünk el eredményt.
Természetesen ha megharap a kutya vagy elüt egy autó, az egyértelműen egy fizikai dolog – tehát ez a modell nem a traumás sérülésekre vonatkozik, hanem az ilyen hirtelen behatás nélkül, lassan (sunyin) kialakuló betegségekre, fájdalmakra.
🤔 Persze azt nem is kell mondanom, hogy egy bokaficam bár traumás esemény, a kimenetelét erősen meghatározza, hogy milyen állapotban volt a test a rossz lépéskor, pláne milyen lelkiállapotban volt a test gazdája, ami miatt elvéthette a lépést és ami miatt a szövetek esetleg nem tudtak kellő rugalmassággal reagálni (mert bizony a szövet rugalmasságát is befolyásolja a lelki állapotunk!).
A három tényezőből mindegyik egyformán fontos, még ha a „bio” rész is a legrosszabb (mert pl. fáj), azért higgyétek el, hogy minden puzzle darabka szükséges a teljes képhez! 🧩
Csatoltam két képet a BPS modell lehetséges tényezőiről (a második kifejezetten a derékfájás tekintetében). Sokféle ilyen felosztást tudunk készíteni általánosságban is és egy-egy konkrét problémára is, de a lényeg mindig ugyanaz: 🧩🧩🧩
SZUPERLÉTRA csoportomban ezen elvek szerint segítem az olvasókat. Csatlakozzatok!
https://www.facebook.com/groups/szuperletra