🩻 RÖNTGEN – MRI – CT
Imádom ezt a banános képet, ami megpróbálja érzékeltetni, mi a különbség a különböző képalkotó eljárások között. Nyilván nem tökéletes demonstráció, mivel a banánban nincs csont, izom, erek stb. De azért mégis könnyen megérhető laikusoknak is. Lássuk tehát, melyik képalkotó mire jó!

🩻 RÖNTGEN (X-ray angolul)
Ez a legrégebbi eljárás. Röntgensugarat küld a testbe, mely sugarakat a tömörebb állományok, mint pl. a csont, jobban elnyelik. Ezért a röntgen a csontos képletek megfigyelésére alkalmas. Gyors, egyszerű, költséghatékony megoldás. És az általános vélekedéssel szemben nem jelent olyan órási terhelést, amiért évente egyszer pl. ne lehetne kibírni. Nyilván vannak kontraindikációk. De általános állapotban teljesen rendben van. Lágyrészek viszont nem látszanak rajta (izom, porckorong stb.)

🩻 MRI
Mágneses rezonancia vizsgálat. Mágnest és rádióhullámokat használ, hogy a testről a legaprólékosabb képet mutassa. Előnye, hogy minden szövet jól látható vele, nagyon finom részletek is, és nem jelent nagy terhelést a szervezetnek. Hátránya, hogy a vizsgálat során egy nagy csőbe csúsztatják be a pácienst, ami az arra érzékenyeknél kellemetlen bezártságérzetet okozhat és a gép kattogása sem valami kellemes. De abszolút kibírható. Sajnos nem olcsó.

🩻 CT
Komputertomográfia, ami tulajdonképpen egy erős röntgenfelvétel, amely 360 fokos képet készít a belső szervekről, a gerincről és a csigolyákról. Itt is egy fánk alakú gépbe csúsztatják be a pácienst. A röntgen képnél jobb, mert részletesebb, de az MR-nél kevésbé részletes.

#almasycsilla #almasycsillagerinckoncepcio #gerinckoncepcio #gerincklub #mozgasakademia #triplexgerinckozpont #almasymozgasakademia