A FUTÁS HATÁSA A PORCKORONGOKRA 🏃‍♀️🏃
Régi kérdés ez, hogy vajon a futás árt-e a gerincnek, a porckorongoknak. A porckorongsérvet elszenvedőktől is gyakran elhangzó kérdés, hogy futhatnak-e még valaha. Így nagyon megörültem ennek a frissen megjelent, nagyon magas evidenciával rendelkező tanulmánynak, amely a korábban megjelent tudományos eredményeket áttekintő, összegző publikáció.
Az alábbi megállapításokat olvashatjuk ki belőle.

1️⃣ A futás rövid távú hatása, hogy a porckorongok magassága csökken.
Ez azzal magyarázható, hogy a fokozottabb kompresszió miatt a porckorongok víztartalma kipréselődik, hiszen a porckorong úgy működik, mint egy szivacs: ha nyomás van rajta, akkor kinyomódik belőle a víz, ha nincs, akkor beszívja azt. Tehát rögtön futás után mérve azt tapasztalták a kutatók, hogy a porckorongok magassága csökkent.

2️⃣ Hosszú távon viszont éppen ellenkező fejlemény figyelhető meg: a rendszeresen futók porckorongjai magasabbak, víztartalmuk (proteoglikán tartalmuk) is magasabb a nem-futókhoz képest. Azt találták ugyanis, hogy a közepes erősségű kompresszió (mint amilyen a futás során fellépő erőhatás) stimulálja a porckorong belső, kocsonyás magjának anyagcseréjét anabolikus (felépítő) irányban, illetve az őssejtek differenciálódását, átalakulását a porckorongra jellemző sejtekké (azaz épül a porckorong!). Így a futók esetén jobb paraméterekkel rendelkező porckorongokat figyeltek meg a nem-futókhoz képest.

👉 A szakemberek azt feltételezik, hogy az akut (rögtön a futás utáni) időszak negatív hatásai szuperkompenzációt váltanak ki, ezért láthatunk jobb porckorong-paramétereket a futóknál a kontrollcsoporthoz képest.

👉 Lefordítva ezt a gyakorlatra: a futásnak hosszútávon mindenképpen van előnye a porckorongokra. Eddig is ezt gondoltam, hiszen ismerek olyan volt porckorongsérvest, aki a gyógyulása óta is rendszeren fut, nem is keveset és köszöni, jól van! Így a pácienseim ilyen irányú kérdésére – ez után a tanulmány után – még magabiztosabban fogom válaszolni, hogy megfelelő rehabilitációval és okosan felépített tréninggel (!) szépen vissza lehet térni a futáshoz.

(forrás: Shu D, Dai S, Wang J, Meng F, Zhang C, Zhao Z. Impact of Running Exercise on Intervertebral Disc: A Systematic Review. Sports Health. 2024 Jan 10:19417381231221125)