🗣 CSAK AZÉRT HALLGATOD A BESZÉLGETŐ PARTNERED, HOGY REAGÁLJ RÁ A SAJÁT (VALÓS VAGY VÉLT) IGAZAD SZERINT VAGY ADSZ RÁ ESÉLYT, HOGY ALAKÍTSA A NÉZETEIDET?
Sosem volt ilyen égető ez a kérdés, mint napjainkban, ahol az online világ arctalansága (vagy az online „arcok” világtalansága) mindenkit bátorrá tesz, hogy beszóljon, kioktasson bárkit, aki az útjába kerül. Azonban a közösségi médiától függetlenül is fontosnak tartom és bizony magam is évek óta tanulom, gyakorlom, hogy ne csak hallgassam a másikat, de be is fogadjam és megdolgozzam magamban a hallott információkat. Hiszen így kapok rá esélyt, hogy a világképem formálódjon, ne ragadjak meg egy általam valósnak hitt igazságnál. Sokszor van, hogy összecseng, amit gondolunk a beszélgetés tárgyáról, de az is lehet, hogy nem. És ez utóbbi esetben lehet, hogy megmaradok a magam véleménye mellett, de simán előfordulhat, hogy a másik nézőpontja lehetőséget ad, hogy rájöjjek, addig rosszul gondoltam. És ez nem veszteség. Épp ellenkezőleg: nyereség! A haladás, a fejlődés kulcsa.
🔬 A tudományos világban ez a hozzáállás szinte kötelező. Aki kutatómunkát végez, nem állhat úgy neki, hogy csak egyfajta választ fogad el. Vizsgálódunk és majd az eredmények megmutatják, hogy a kezdeti feltételezés igaznak minősül vagy épp az ellenkezője nyer bizonyítást.
A hétköznapi életben is jó lenne ezt a mentalitást gyakorolni.
🧩 A világ egy hatalmas kirakós játék… mivel minden puzzle darabkát nem ismerhetünk, érdemes nyitott szemmel fogadni, hogy a másik milyen darabot hoz a teljes kép kirakásához.