Egy kis anatómia: AZ IZOMSZÖVET
Testünkben háromféle izomszövet található. Anatómiájuk és működésük természetesen ahhoz a funkcióhoz illeszkedik, ahol helyt kell állniuk.
1️⃣ Simaizom: a belső szervek, az erek falát alkotó izomszövet. Akaratlagosan nem tudjuk mozgatni, bekapcsolni, kikapcsolni őket, mivel a vegetatív idegrendszer irányítása alatt állnak. Ahogy a szervezet működése, egyensúlya megkívánja, úgy kapnak parancsot a működésre vagy gátlásra.
2️⃣ Szívizom: csak a szívre jellemző izomszövet. A gyors ingerületvezetésre van berendezkedve. Ezt is a vegetatív idegrendszer irányítja, tehát akaratlagosan – közvetlenül – nem tudjuk befolyásolni. De például ha idegesek leszünk, azonnal nagyobb fordulatra kapcsol, ha nyugiban sütkérezünk a napon, akkor meg lelassul.
3️⃣ Harántcsíkolt izom: nevét arról kapta, hogy a felépítésében részt vevő fehérjék szabályos sávokban helyezkednek el. Ez a mozgató rendszer izmait, a vázizmokat alkotó szövet. A szomatikus idegrendszer idegzi be, ez azt jelenti, hogy ezt már végre akaratlagosan tudjuk használni.
Hát akkor használjuk is!