💪 IZOMÉPÍTÉS 60 FELETT?
Nemrég egy szakmai csoportban elhangzott egy kérdés az időskori izomépítéssel kapcsolatban. Konkrétan az, hogy van-e értelme, mert hogy a kérdező orvosa azt mondta, hogy 60 felett nem lehet már izmot építeni. 🤯😡🤬
A poszt kapcsán két okból is erősen felhúztam a szemöldökömet.
1️⃣ Aki ilyet állít, az nincs tisztában a testünk működésével.
Ha izomerősítést végzünk megfelelő intenzitással (terheléssel, frekvenciával), akkor a testünk nem fog „hátradőlni” és azt mondani, hogy nyomjad csak öregem, elmúltam 60, szóval teszek rá… hanem bizony elkezd válaszolni.
Mert mindenre válaszol! A terhelésre növekedéssel, az ingerek hiányára leépüléssel.
👉 Tehát az illető orvos sajnos hiányzott élettan óráról, de úgy tűnik, kutatási eredményeket sem olvasgat… Mert csináltam egy gyors keresést csak a Pubmeden az elmúlt 10 évben idős felnőttek izomerősítésére: 1337 találatot dobott ki. És ez csak egy gyors keresés volt.
2️⃣ Az előző hiányosság azért igazán fájó és azért jelent súlyos problémát, ha az illető mindezen tudatlanság mellett mások egészségéért felelős, mert elveszi a pácienstől a lehetőséget, hogy jobb életminősége legyen (ha ugye a páciens ez alapján nem fog izomerősítést végezni). Sőt, ront az életkilátásain.
Számtalan tanulmány leírja ugyanis, hogy a kóros izomtömegvesztés felelős nagyon sok betegségért és a rövidebb élethosszért.
‼️Hahó! Mondom még egyszer kicsit hangosabban:
A KÓROS IZOMTÖMEGVESZTÉS FELELŐS A RÖVIDEBB ÉLETHOSSZÉRT!
Ezzel szemben a nagyobb izomtömeg nem csak jobb mozgást, mobilitást jelent, de jobb kardiális funkciót (szív- és keringési rendszer működése), jobb anyagcserét, jobb emésztést, jobb mentális állapotot, jobb kognitív funkciókat (értelmi képességet) stb.
Szóval azt mondani egy páciensnek, hogy nem lehet izmot építeni 60 felett nem csupán egy órási szakmai tévedés (mert bizony lehet!), hanem nagy felelőtlenség is.