🚿 MELEG FÜRDŐ / ZUHANY JÓTÉKONY HATÁSAI
🔥 Tavaly télen posztoltam egy vicces képet arról, hogy mennyire forrón szeretem a zuhanyt. Amúgy nem csak télen, hanem nyáron is. Sokan csatlakoztak is hozzám, hogy ugyanígy vannak vele, imádják a „csontig” hatoló forróvizet. A kép amúgy vicces volt és annak is szántam.
🤦‍♀️ Természetesen megjelentek a közléskényszeresek, akik nem bírják ki, hogy az (ellen)véleményüket ne böfögjék oda, ahol mások egyébként tök jól szórakoznak. Így előkerült a hideg zuhany, hogy az milyen jótékony a szervezetnek. Amúgy tényleg az. De az én posztom nem arról szólt. Egy vicces kép volt a forró zuhanyról.
😅 Egy valaki odáig is eljutott, hogy a szakmai hitelességemet kérdőjelezte meg, mert a meleg zuhanyt támogattam, pedig mostanság ugye „feltalálták a kanálon a mélyedést”, hogy milyen jó a hideg fürdő. Igaz, ezt évszázadok óta tudják és alkalmazzák az emberek a világ különböző részein (lásd északiak jeges merülése stb.), de ezt most hagyjuk…
☝️ Na szóval már akkor elhatároztam, hogy írok egy posztot arról, hogy valami borzasztó nagy félreértésben vannak egyesek, akik a világot úgy értelmezik, hogy ha egy dolog JÓ, akkor az ellenkezője csak ROSSZ lehet. Jelen esetben mivel a hideg zuhany jótékony hatásairól most elkezdtek ömlengeni, ezért a meleg zuhany úgy ahogy van, csak rossz lehet.
Végtelenül sajnálom, ha belerondítok valamibe, de ezt a homályt el kell oszlatnom: a meleg víznek ugyanúgy évszázadok óta élvezik a jótékony hatásait, mint a hidegnek. Ugyanis mindkettő jó. Mindkettőnek számos élettani előnye van. Mivel a hideg vizes fürdőkről épp eleget lehet hallani, olvasni, én most a meleg víz jótékony hatásaira hívnám fel a figyelmet. Ilyen remek dolgokat idéz elő a testünkben:
✅ értágító + keringésfokozó hatás
✅ jobb perifériás oxigén- és tápanyagellátás az előző kettő okán
✅ relaxáló hatás – csökkenti a szimpatikus idegrendszeri aktivitást
✅ stresszcsökkentő hatás
✅ szorongáscsökkentő hatás
✅ jobb alvásminőség (főleg az elalvási időt rövidíti)
✅ izomlazító és kötőszövetet lazító hatás
✅ fájdalomcsökkentés
✅ javítja a testérzékelést stb.

Szerintem már ezek is elég meggyőzőek, hogy miért érdemes meleg fürdőt venni.
🇯🇵 Egyik kedves kollégám épp nemrég osztotta meg az élményeit a japán fürdőkultúráról. A japán onsenekben (fürdőkben) 40-42 fokos vagy még annál melegebb vízben is fürdőznek az emberek. És ugye mindannyian tudjuk, hogy Japán az egyik legegészségesebb nemzet a Földön. Szóval valamit csak tudnak…

Néhány tudományos forrás a témában (nem bestseller könyvíróktól, hanem a Pubmedről):
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6011066/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31102877/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38642473/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26696701/

(☝️ Rosszindulatú, buta kommentek és ugyanilyen gazdáik gondolkodás nélkül törlésre, tiltásra kerülnek. Elég volt.)