💥 TUDOD miért gyakori a krónikus stresszt átélők körében a derékfájdalom?
Hogy miért találkozunk az állapotfelmérések során azzal a gyakori jelenséggel, hogy a fájdalmas epizódok egy-egy lelki nehézség idején indultak el vagy éppen akkor lobbannak be, ha fokozott stresszhelyzetben van az egyén?
🧬 Egyértelmű élettani magyarázata van: a stresszválasz egy soktényezős folyamat a testünkben. Egyik eleme a kötőszövetben kiváltott válasz. A kötőszövetben (fasciákban) lévő idegvégződések közül nagyon sok a szimpatikus idegrendszerrel van összeköttetésben. Stresszhelyzetben ezek aktiválódnak és egyrészt összehúzzák a kötőszövetben haladó ereket (rosszabb keringés), másrészt aktiválják a kötőszövetet összehúzó sejteket (miofibroblasztokat) is. A szövet elkezd összehúzódni, a keringése sem lesz tökéletes, nyilvánvaló, hogy ez előbb-utóbb elkezd kellemetlen érzeteket kiváltani.
A deréknál találjuk testünk legvastagabb kötőszövetes lemezét, a széles ágyéki pólyát (fascia thoracolumbalis), melyben a fenti események szintén lejátszódnak stresszválaszként. Ennek az erős lemeznek a zsugorodása megnöveli a kompressziót a gerinc egyes elemein, tehát egy újabb ok, ami forrása lehet fájdalomnak.
🙌🏻 Így az is könnyen érthető, miért kezdjük a TripeX gerincprogamban a derékfájdalmak kezelését mindig ennek a fasciának a lazításával (kézzel és tornagyakorlatokkal is). És ajánljuk a hengeres és egyéb módszerekkel való önlazítást is rendszeresen.
☝🏻 No és persze a stresszkezelő technikák alkalmazását.